Beden dili günlük hayatımızda anlatmak istediğimiz düşüncelerimizi vücut hareketleri ile anlatım şeklidir. Vücut dili insan ilişkilerinde son derece önemli bir etken. Bire bir iletişimde olduğu kadar hatta çok daha fazla bir önemle grup içi iletişimde de karşımıza çıkıyor. Bir konuşmacı topluluğa karşı konuşurken kendisini sözlerle ifade ediyor fakat karşısındakiler onunla iletişimlerini vücut diliyle sağlıyorlar.

 

İşte size hangi hareketlerin ne anlama geldiğiyle ilgili ipuçları:

 

Eğer karşınızdaki elleri belinde ayakta duruyorsa aman dikkat! Kavga çıkarmaya hazır biriyle karşı karşıyasınız.

 

Karşınızda bacak bacak üstüne atmış ve üstteki bacağını sallayan biri varsa bu onun sıkıntıdan patlamak üzere olduğunu gösterir. Onu neşelendirmeye çalışın.

 

Kollarını göğüs hizasına kavuşturmuş kişi savunmasız bir haldedir. Ona kabul ettirmek istediğiniz bir şey varsa fazla uğraşmanız gerekmeyecek.

 

Çenesini sıvazlayan kişi kafasında değişik planlar ve değerlendirmeler yapmakta. Ona önemli meselelerden bahsetmeyin çünkü sizi dinlemeyecektir.

 

Burna hafif dokunma ve ovma; şüphe ve yalan söyleme anlamına gelir. Palavra sıkarken de hareketlerimize dikkat etmeliyiz.

 

Karşınızdaki kişi ellerini ovuşturuyorsa sizden bir beklentisi vardır. Eğer istediği şeyi tahmin ediyorsanız ve yapmayacaksanız hemen uzaklaşmakta fayda var.

 

Yana hafifçe eğilmiş bir baş anlatılanın ilgiyle dinlendiğini ifade eder.

 

Çenesine hafif hafif vuran biri karar verme aşamasındadır. Hakkınızda hayırlı bir karar vermeyecekse dikkatini dağıtmaya çalışın.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER