Güzel yurdumuz, gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok doğa manzarasına sahip bir ülkedir. Ülkemizde birbirinden güzel mekanlar ve doğa harikası manzaralar bulunduğu için, bu cennet gibi ülke, her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlamaktan gurur duymaktadır. Şimdi sizlere ülkemizin doğa harikası manzaralarına sahip olan şelalelerimizi tanıtacağız.

İşte Türkiye’de turistlerin uğrak yerlerinden olan, en ünlü ve en güzel 10 şelalesi ;

 

1) Düden Şelalesi : Antalya merkezine 10 km uzaklıktaki Düden Şelalesi, kendi adını taşıyan Düden çayı boyunca iki kola ayrılır. Aşağı Düden ve Yukarı Düden şelaleleri olarak Akdeniz’e dökülürler.

 

 

2) Manavgat Şelalesi :  Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan, Manavgat nehri üzerinde yer alan Türkiye’nin en ünlü şelalelerinden biridir. Yurt dışından ve yurt içinden birçok ziyaretçiyi ağırlayan Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin sembollerinden biri konumundadır.

 

 

3) Kurşunlu Şelalesi : Antalya – Isparta karayolundan 24 km sonra solda 7 km devam edildiğinde ulaşılan ünlü şelalelerden biridir. Kurşunlu Şelalesi 18 metre yükseklikten dökülen ve 7 küçük göleti birbirine bağlayan çok güzel görünüme sahip bir şelaledir.

 

 

4) Gelintülü Şelalesi : Rize’de bulunan bu şelale, merkezden 90 km uzaklıkta yer Ayder yaylasında yer alır. Bu şelale adını, suyun kayalıklardan aşağı düşme biçimi gelin duvağını anımsattığı için bu isimle adlandırılmıştır.

 

 

5-Harbiye Şelaleleri

Hatayın çağlayanlar bölgesi olan Harbiye, 8 kmlik bir yolla Antakyaya bağlanır. Şelaleleri ve temiz havası ile ünlü olup, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir mesire yeridir. Platonun güneyinden fışkıran kaynaklar, şelaleler meydana getirdikten sonra Asi nehrine karışırlar. Bu şelalelerin Antik çağdaki isimleri Kastalia, Pallas ve Saramannadır.

Harbiyede yapılan arkeolojik araştırmalardan ve elde edilen buluntulardan, bu bölgenin M.Ö. 4500–3000 tarihlerinden itibaren yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Hellenistik ve Roma devrinde büyük zengin halk kesimi, bugün olduğu gibi, antik çağda da bir mesire yeri olarak kullanılabilmek amacıyla büyük malikâneler ve villalar yaptırmışlardır. Makedonya kralı büyük İskenderin generallerinden I. Seleukos Nikator Antakyayı kurarken burayı da imar etmeyi ihmal etmemiştir.

Asıl gelişme Hellenistik devri krallarından Antiokhos Epiphanos zamanında olmuştur. Bu devirde Apollon tapınağı inşa edilmiştir. Roma çağında İlk önce İmparator Pompeius imara başlamış daha sonra diğer imparatorlar tarafından hamamlar, büyük villalar inşa edilmiştir.

Antik çağda bütün Yakındoğuda Apollon adına düzenlenen yarışlar ve oyunlarla ün kazanan bu yer, 1268de Memlukluların eline geçtikten sonra bir daha eski parlak dönemine erişememiştir.

Irmak Tanrısının kızı olan Daphne, bir “Su Perisi”; Apollon ise “Işık Tanrısı”dır. Altından bir lir çalar. Hastalıkları iyileştirme sanatını insanlara o öğretmiştir. Mitolojiye göre Daphne kırlarda gezinirken Apollon ile karşılaşır. Apollon ona aşık olur ve onu izlemeye başlar. Daphne kaçamaz, Toprak Tanrıçaya “Beni sakla kurtar “ diye yalvarır. Yakalandığı anda bir defne ağacına dönüşür, şimdiki Harbiye Çağlayanlarının bulunduğu yerde toprağa kök salar. Vücudunu kabuklar kaplar, saçları yapraklara, kolları dallara dönüşür. O an Apollon ağaca sarılır ve ağlayarak;“Daphne! Bundan sonra sen Apollon’un hiç solmayan kutsal ağacı olacaksın. Değerli kahramanlar, zafere ulaşanlar, hep senin dökülmeyen yapraklarından ördükleri çelenklerle alınlarını süsleyecekler.” Bu tatlı sözler üzerine Daphne, dallarını eğerek Apollon’u selamlar ve sessizce ağlar. Bugün hala coşkulu bir şekilde akan Harbiye Şelalelerinin Daphnenin gözyaşları olduğuna inanılır.

harbiye selalesi 0

 

6) Güzeldere Şelalesi : Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan şelale, ilçeye bağlı Güzeldere köyünde yer alır. Gölyaka ilçesine 16 km, Düzce’ye ise 28 km uzaklıktadır. Güzeldere şelalesi Bıçkı deresinde bulunur ve 130 metre yükseklikten dökülür. Türkiye’nin en büyük şelaleleri içinde yer alır.

 

 

7) Tortum Şelalesi : Erzurum’da Tortum Çayı üzerinde bulunan bu şelale, 22 metre genişlikte ve 48 metre yükseklikten dökülür. Tortum gölünün sonunda bulunan şelale, Türkiye’de görülmesi gereken şelalelerden biridir.

 

 

 

8) Samandere Şelalesi : Düzce’ye 26 km uzaklıkta bulunan şelalemiz, Samandere Köyünde bulunmaktadır. Doğal oluşumuyla dikkat çeken Samandere Şelalesi, Tabiat Anıtı olarak tescil edilen bir şelaledir.

 

 

9) Kapuzbaşı Şelalesi : Adana‘nın Aladağ ilçesine 40 km uzaklıkta olan Aladağlar Milli Parkı içinde bulunan bir şelalemizdir. Kapuzbaşı Şelalesi, kayaların arasından çıkan ve 7 adet şelaleden oluşan, 30-76 metre yükseklikten dökülür. Doğal kaynaklı şelalelerimizden birisidir.

 

 

10) Çiro Şelalesi : Türkiye’nin en yüksek şelalesi olma özelliğini barındıran Çiro Şelalesi, yaklaşık olarak 160 metre yükseklikten düşen, doğa harikası bir şelaledir. Çiro Şelalesi Artvin‘in Yusufeli ilçesindeki Özgüven köyünde bulunmaktadır.

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER