Futbolda erken yaşta ölümlere bir yenisi daha eklendi. Kanser tedavisi gören Barcelona’nın eski teknik direktörü Tito Vilanova, midesinden rahatsızlanarak acilen kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen 45 yaşında hayata gözlerini yumdu. 

Futbol dünyasını yasa boğan haber İspanya’dan geldi. Bir süreden beri kanser tedavisi gören Barcelona eski teknik direktörü Tito Vilanova midesinden rahatsızlanarak acil bir şekilde hastaneye kaldırıldı. Yapılan tüm müdahaleler sonuçsuz kalınca Tito Vilanova 45 yaşında hayata veda etti. Bilindiği gibi Barcelona teknik direktörü iken kendisine kanser teşhisi konularak görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı. 2013 ten beri kanser tedavisi gören Tito’nun tedavilere bir türlü cevap vermediği ifade edildi.

Tito Vilanova Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

Tito Vilanova Katalonya’da 17 Eylül 1968’de dünyaya geldi. Futbol kariyerine Barcelona alt yapısında başlayan Tito, 1988’de Barcelona B takımında profesyonel oldu.Kulüp düzeyinde sırasıyla Figueres, Celta Vigo, Badajoz, Mallorca, Lleida, Elche ve Gramenet gibi bölgesel takımlarında forma giymiş ve 2002 yılında Gramenet‘te futbolu bırakmıştır.

Tito Vilanova aktif futbolculuk yaşamına son verdikten sonra Terrassa’da yöneticilik yapmıştır. Bu görevinden sonra Barcelona B takımında yardımcı teknik direktörlüğe başladı. 2008 yılında Josep Guardiola, Barcelona’nın teknik direktörü olduğunda, Guardiola’nın yardımcısı olarak göreve devam etti. Tito Vilanova, Guardiola’nın görevini bırakmasının ardından 2012-2013 sezonu başında Barcelona’nın yeni teknik direktörü olarak göreve almıştır. Tito’nun 2012’nin sonlarına doğru eski hastalığı nüksetmiş ve Tito görevini geçici olarak bırakarak ABD’ye gitmiştir. 10 haftalık bir tedavinin ardından Tito Vilanova 2013’ün Mart ayında görevinin başına geçerek Barcelona ile sezon sonu şampiyonluk sevinci yaşamıştır.

Tito Vilanova tedavisine daha çok odaklanabilmek için görevini bırakmıştır. Barcelona Başkanı Rosell, ‘Yapılan tüm kontrolleri sonucunda Tito Vilanova’nın göreve devam edemeyeceği anlaşıldı. Hastalığının tekrar ilerlemesinden ötürü görevi bıraktı. Yeni hocamızı önümüzdeki hafta başında Zubizarreta açıklayacak. Bugün buraya gelen tüm çalışanlar ve oyunculara da teşekkür ederim. Bizim bir aile olduğumuzu gösterdiler. Yaşamış olduğumuz olay çok zor bir durum ama üstesinden geleceğiz. Hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür ederiz. Onu ileride tekrar aramızda görmek istiyoruz’ şeklinde bir açıklama yaptı. Daha sonra Tito Vilanova’nın yerine Arjantin’li Gerard Martino göreve gelmiştir.

Tito Vilanova bilindiği gibi ilk olarak, İspanya Kral Kupası maçında Real Madrid Teknik Direktörü Jose Mourinho‘nun parmağını gözüne sokmasıyla gündeme gelmişti. Bu olaydan sonra Mourinho’ya 2 maç, Vilanova’ya 1 maç ceza gelmişti.

vilanova

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER