Seçim 2019 Ülkey’e ne getirdi,Ne Götürdü..?

tarafından
31
Seçim 2019 Ülkey’e ne getirdi,Ne Götürdü..?

Seçim 2019

Seçim 2019 Ülkeye ne getirdi,Ne götürdü..?

31 Mart 2019’da Türkiye olağan yerel yönetimler için seçimini yaptı. Seçim süreci başladığı günden itibaren siyasilerin dilleri; Ötekileştirici, ayrıştırıcı, ve kendi menfaatlerini koruyabilmek için bir birini suçlayıcı söylemlere sahne oldu. Öyle haller yaşandı ki, zaman zaman bir birini hainlikle, terörle bile suçladılar. Bu siyasetin gereği diyenler olabilir. Siyaset halkına hizmet etmenin aracı olması gereken bir araçtır. Siyaset amaç edinildiğinde bu tür söylemler maalesef kaçınılmaz oluyor.

Seçimler Ülkeye ne getirdi.?

Seçimlerin ülkeye getirdi elbette ki güzelliklerde oldu mesela ülkede Tunceli’nin ovacık ilçesinde yaşayan ve belediye başkanlığı yapan ilk kendi deyimiyle “komünist başkan” Fatih Mehmet Maçoğlu’nun ortaya koyduğu bir hizmet anlayışını getirdi.Elbette seçim öncesinde bu isim biliniyordu.Ancak seçim sürecinde görüldü ki yöneticiler siyaseti halkına hizmet aracı olarak kullanırsa halk onu destekler ve daha iyi noktalara taşır. Burada şu acı gerçeği vurgulamakta fayda var. Nüfusu’nun  %99’u Müslüman olan bir ülkede örnek olabilecek bir tane dahi inançlı devlet idarecisi çıkmazken bu örneğin komünist bir kişi tarafından ortaya konulması ülkede ki inancın ne durumda olduğunun acı gerçeğidir. Başka ne getirdi diyenler olabilir; Mesela halkını ayrıştırmadan halkın arasına karışan siyaset anlayışına insanların ne kadar hasret olduğunu ve insani söylemlerin halkta karşılığının olduğunu getirdi. Bir başkası siyaset yapanlar olarak yönetimi halkına hizmet aracı olarak görürlerse halkın onu uzun yıllar yönetimde tutacağını getirdi.

Seçimler Ülke’den ne götürdü.

            Seçim 2019’un Ülkeye getirdiklerinin yanında ülkeden götürdüğü birçok şeyde oldu elbette. Mesela Halkın 1994 yılında severek İstanbul’a belediye başkanı seçtiği R.Tayyip Erdoğan’ın bile artık siyasi söylem ve önceki siyasetçiler gibi devletin imkânlarını etrafına veya partisine aitmiş gibi kullanma davranışını halk elinin tersiyle iterek siyasetin hizmet aracı olduğunu net bir şekilde ortaya koyarak bir devrin daha yavaşlama dönemine girdiğini ve 17 yıllık güçlü yönetimin siyaset ve yönetim anlayışının faydasızlığını götürdü.Başka ne götürdü derseniz; Örneğin parti başkanlarının belediye başkanlarından çok meydanlarda olmasının sandıkta karşılığı olmadığı anlayışını götürdü.

 Seçim sonrası yaşanan olaylar ise Dünya ve Ülke içinde insanların şeffaf, Adil, Hukuk devleti anlayışının giderek ülkede zayıfladığını ve özellikle gençlerin işsizlik, gelecek ve fayda üretmek adına kaygılarının düşünmeyen yönetim anlayışına doğru ülkenin siyasetçilerin genel anlayışıyla sürüklendiğini maalesef görmüş olduk.

            Sonuç siyaset halkın hizmetinde ve halkın ihtiyaçlarına çözümler üretmek için kullanılmalıdır.Kullanılmazsa halk tepkisini ortaya koyar ve değişimi başlatır….

16 Nisan 2019