Omega 3 Nedir?

 

Sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan olan Omega 3 yağ asitleri, temel yağ asitleri olarak bilinmektedir. Omega 3 yağ asitleri, vücut tarafından üretilmediği için, besinler yoluyla alınmalıdır. Omega 3 içindeki en önemli yağ asitleri EPA(Eicosapantaenoik asit) ve DHA(Docosahexaenoik asit) yağ asitleridir. Esansiyel olarak bilinen bu yağ asitleri, vücuda yeterli miktarda alınmazsa, kardiyovasküler bozukluklar başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilmektedir.

 

Omega 3 İçeren Besinler

 

Omega 3 yağ asitleri içeren besinler oldukça zengindir. Ancak omega 3 bulunan bazı besinleri, kalp hastaları, yüksek tansiyon hastaları ve kolesterolü yüksek olan kişiler, doktorlarına danışmadan tüketmeleri önerilmemektedir. Omega 3 yağ asitlerinin olduğu besinler aşağıdaki gibidir.

 

Somon balığı, ton balığı, hamsi, uskumru, sardalya, soya fasulyesi, soya filizi, semizotu, soya yağı, mısır, mısır unu, nohut, ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği, keten tohumu yağı, kanola yağı, ıspanak, marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde omega 3 bulunmaktadır.

 

Omega 3 Faydaları
Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunur.
Kanı inceltir ve kan akışını kolaylaştırır, kanın pıhtılaşmasını önler.
Cilt, beyin, retina ve sperm hücrelerini güçlendirir.
Damar duvarını koruma özelliği bulunur. Plak oluşumunu engeller.
Omega-3 yağları kalp ritminin bozulmasını engeller.
Kansere karşı koruma sağlar.
İyi kolesterol olan HDL’yi yükseltir.
Trigliserid düzeyini düşürür.
Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER