Nikola Tesla’nın En Büyük Başarıları

tarafından
793
Nikola Tesla’nın En Büyük Başarıları

Nikola Tesla’nın En Büyük Başarıları

Nikola Tesla belki de yaşamış en büyük bilim insanlarından birisidir. Yaşadığı zamanın çok ilerisinde deneyler yaptı ve belki de bu yüzden değeri ancak öldükten sonra tam olarak anlaşıldı. 10 Temmuz 1856’da Avusturya’da doğdu ve ilerleyen zamanda çalışmalarını ilerletmek amacıyla New York’a taşındı. Başarılı gösterileri ve çılgın icatları yüzünden “deli bilim adamı” lakabıyla anılmaya başlandı. Modern hayat için yapı taşı niteliğinde icatları oldu ve şimdi onu onurlandırmak için bu icatlarından bahsedeceğiz.

Alternatif Akım:

Her şey 1883’te Chicago’da düzenlenen Dünya Panayırı’nda Edison’un direkt akımı ve Tesla’nın alternatif akımı arasında geçen tartışma sonucu başladı. Edison’un direkt akımı uzun mesafelerde masraflı ve tehlikeli idi. Tesla elektrik transferinde alternatif akımın kullanılması taraftarıydı çünkü çok daha ucuz ve güvenli idi. Alternatif akımın güvenliğini göstermek adına Tesla, kendi bedeninden elektriği geçirip bununla lambaları yaktı. Sonuç olarak Edison ve General Electric’in çabalarına rağmen alternatif akım direkt akımın yerini aldı.

İlk Hidroelektrik Enerji Santrali:

George Westinghouse ile birlikte Tesla, dünyada ilk kez suyun potansiyel enerjisini elektriğe çeviren enerji santralini Niagara Şelalesi’nde kurdu. Bugün bu enerji istasyonu müze olarak kullanılmakta ama dünya çapında elektrik kullanımının yaygınlaşması yönünde kurulan ilk enerji istasyonlarından biri olarak hafızalara kazınmış durumda.

X-ray:

Tesla’nın yaşadığı dönümde iyonlaştırıcı ışınlar ve elektromanyetizma yoğun şekilde araştırılan konulardı. X-ray ışınları ile ilgili yaptığı deneyler ilerleyen zamanlarda tıpta kullanımının önünü açtı. X-ray ışınlarının keşfi Tesla’nın yaşadığımız dünyada görünmeyen güçleri araştırmadaki hevesinin bir ürünüydü. Bu hevesi Tesla’yı sonuç olarak görülmüş en büyük mucitlerden birine dönüştürdü.

Tesla’nın İndüksiyon Motoru:

Bazılarına göre gelmiş geçmiş en büyük 10 icat arasında yer alan Tesla’nın indüksiyon motoru, endüstrinin uygulamalarını büyük oranda arttırdı. Bu motor ilk kez elektrik enerjisinin kontrol altında bir şekilde mekanik enerjiye dönüştürülmesini sağlıyordu. Bu icat taşınabilir karıştırıcılardan çamaşır makinelerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip. Aslında bugün elektrik motorları yarımıyla çalışan her şey bu icattan temel aldı.

Akım Yoğunluğunun Hesaplanması:

Göz ardı edilen başak bir keşfinde ise Tesla, akım yoğunluğunun hesaplanmasında kullanılacak bir birimin temelini attı. Tesla 1882’de dönen manyetik alanların keşfini yaptı ve bu sonuç olarak alternatif akım için temel oldu. Dönen manyetik alanlar birçok kullanım alanına sahip. MRI mekinelerin bu prensibi kullanan öncü teknolojilerden biridir. 1956’da Tesla’yı onurlandırmak için akım yoğunluğunun birimine ismi verildi.

Kablosuz İletim:

Tesla’nın en büyük icatlarından ve öngörülerinden bir tanesi kablosuz olarak enerjinin ve verinin taşınması idi. J.P. Morgan kablosuz verinin taşınması için Tesla tarafından yönetilen projeye 150 bin $ yatırım yaptı. Tesla’nın inşa ettiği kule dünyanın ilk kablosuz iletim yapan sistemiydi, sonuç olarak fikirleri günümüzdeki kablosuz ağların temel yapı taşı oldu.