Lir kuşları, güneydoğu Avustralya ve güney Tasmanya‘nın nemli ormanlarında yaşayan Menura cinsi kuşlar olarak bilinir. Bulundukları ortamı mesken olarak kullanan Lir kuşları, başka bir bölgeye geçiş yapmazlar.

 

Lir kuşunun kanatları kahverengi ve kırmızımsı, ayakları, bacakları ve gagası siyahtır. Lir kuşunun yetişkin erkeği süslü bir kuyruğa sahiptir, kuyruğunu gösterdiğinde lir şeklini almaktadır. Lir kuşlarının genç erkeklerinin ve dişilerinin kuyrukları olmasına rağmen, özel tüyleri yoktur. Boyları 80 ila 100 cm uzunluğunda olup, dişi lir kuşları erkeklerden daha kısadır.

 

Lir kuşlarının en büyük özelliği, muhteşem bir ses taklit yeteneğine sahiptir. Bulunduğu ortamda olan bütün kuş seslerini ve bazı hayvanları taklit edebilmektedir. Bu nedenle ortamda kalabalık bir kuş sürüsü varmış gibi görünür fakat ses sadece lir kuşundan çıkmaktadır. Lir kuşları bütün bu ses taklitlerini yalnızca dişiyi etkilemek için kullanmaktadır.

 

Muhteşem bir yaratılışa sahip olan lir kuşu, ormanda bulunan hayvanların dışında nesnelerin bile ses taklidini yapabilmektedir. Zincir testere sesi, deklanşör sesi, köpek havlaması, araba motoru, araba alarmı, maymun ve 20 farklı türün seslerini taklit edebilmektedir. Ses taklitlerini o kadar kusursuz yapmaktadır ki, orjinal seslerden ayırmanız neredeyse imkansızdır.

Lir kuşunun adı kuyruğunun lire benzemesinden gelir. Bu kuşlar genelde, solucan, böcek, örümcek ve tohum ile beslenirler. Yiyeceklerini yaprakları ayaklarıyla karıştırırken bulurlar.

 

Lir kuşları Nisan ve ekim aylarında üremektedirler. Erkekler farklı dişilerle çiftleşir,dişi tek yumurta üzerine oturur. Dişi lir kuşu yuvasını kendi yapar ve kuluçka süresi altı hafta kadar sürmektedir. Yavru yumurtadan çıktıktan 6-10 hafta sonra yuvayı terkedecek duruma gelir.

 

Avusturalya’da bulunan başka bir lir kuşunun adı Albert lir kuşudur.Bu kuş daha çok kırmızı renkte olmaktadır. Albert lir kuşunun adı, İngiltere kraliçesi Viktorya‘nın kocası Albert’in onuruna verilmiştir.

 

Değerli takipçilerimiz, yaratılış harikası Lir kuşunun yeteneklerini izledikten sonra, yorum yapmayı unutmayın.

Şimdi Yaratılış Harikası Lir kuşunu Birlikte İzleyelim.

 

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER