Limonlu Suyun Faydaları

tarafından
146
Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu Su İçmek Çok Faydalı

Limonun suyunun verdiği lezzeti herkes bilir. Özellikle yemeklerde, salatalarda, çorbalarda ve balık üzerinde kullandığımız limonun daha pek çok faydası olduğunu biliyor muydunuz?C vitamini kaynağı olarak bilinen limonun, insan vücuduna sağladığı birçok yarar vardır. Lifli bir gıda olmakla birlikte, sindirim siteminden, bağışıklık sistemine kadar destek veren, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir içeren zengin bir meyvedir.

Limonun hem kendisi hem de kabuğu faydalı olduğundan hamur işlerinde dahi kullanılmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyecek olan limonu, sabahları ılık suyla birlikte içtiğinizde güne her zamankinden daha enerjik başlayacağınızı belirtmek isteriz. Nedenlerini öğrenmek isterseniz limon suyunun 10 maddelik faydasını okuyunca bize hak vereceksiniz.

İşte limonlu suyun vücuda 10 faydası :

1) C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, limon da C vitamini deposu olduğundan strese gibi bağışıklık sistemini zayıflatan etkenlere karşı, mükemmel derecede etkilidir.2) Limon suyu sindirime yardım eden, sindirim sistemini toksinlerden koruyan, midedeki yanma hissine ve şişliğe karşı koruyucu bir kalkan özelliği bulunur.

3) Limon suyu ılık olarak düzenli bir şekilde içildiğinde mide asitlilik oranını ciddi şekilde düzenler. Bu nedenle mide asidi yüksek olan kişiler, genelde mideyi bastırmak için sık sık bir şeyler yemek zorunda kalırlar. Bu durum, kısa sürede acıkma isteğini tetikler ve kilo alınmasına yol açar. Limonun içinde bulunan pektin lifi çabuk acıkmayı engeller.

4) Diş ağrılarına ve diş eti iltihaplarına karşı iyi gelen limon suyu, nefesinizin daha taze olmasını sağlar, nefesiniz kötü kokmaz. Limonlu suyun ardından diş fırçalanması ise her zaman daha iyidir.

5) Limon PH değerini dengeler. Limonlu suyunu her gün içtiğinizde, vücutta bulunan asitlilik oranının zamanla düştüğünü görürsünüz. Bunun dışında eklemlerde bulunan ürik asidin kaybolmasını sağlar.

6) Limon kokusu vücuda enerji verir ve sinir sisteminde sakinleştirici bir uyarıcı görevi üstlenir. Sinir sistemindeki sakinlik, strese, depresyona ve üzüntüye iyi geldiği gibi, mutluluk hissi vereceğinden daha zinde bir görünüşe sahip olursunuz.

7) Ilık limon suyu, nezle ve boğaz ağrısı gibi hastalıkları atlatmak için oldukça etkili bir ilaçtır.

8) Limon suyunun antioksidan özelliği ile cilde oldukça yararlıdır ve cilt lekelerinin azaltılmasında etkilidir. Cilde faydası olan bu meyvenin cilt kırışıklıklarını azaltmaması düşünülemez. Hatta limon suyu, ciltte uzun zamandır kalan yara izlerine sürüldüğünde etkili olduğunu göreceksiniz.

9) Potasyum kalp, beyin ve sinir fonksiyonlarının düzenine iyi geldiği için, potasyum içeriği fazla olan muzu yemeyi sevmiyorsanız, potasyum açısından zengin olan limon suyundan yararlanabilirsiniz.

10) Limon suyu kafein ihtiyacının azaltılmasında da oldukça etkilidir. Sabahları bir fincan kahvenin yerine içeceğiniz ılık limonlu bir su, öğleden sonraları vücutta oluşan rehaveti üstünüzden atmanıza yardımcı olacaktır. Kafein bağımlılığını böylece hayatınızdan tümüyle çıkarabilirsiniz.