Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar, Kabız Olmamak İçin Neler Yapılır

tarafından
74
Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar, Kabız Olmamak İçin Neler Yapılır

Önemli Bağırsak Sorunlarından Biri : Kabızlık

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin azalması ve dışkı yapamama durumudur. Bir insanın 3 ila 4 gün, hatta 1 haftayı bulan büyük tuvaletini (dışkılayamama) yapamaması, herkesin mutlaka yaşadığı bir durumdur. Genelde şiş bir karın, sert dışkı gibi kendisini gösteren bu durum, insanın beslenmesiyle doğrudan ilgili bir konudur. Gün içinde öğünlerin atlanması ve yeterince su, meyve, yeşil sebze, kepekli ve lifli gıdalar tüketilmediğinde ve bunun yanında yeterince hareket ve egzersizden yoksun kalmak, kabızlığı tetikleyen en önemli etkenlerdir.
Bazı ilaçlar kalın bağırsak hareketlerini uyararak kabızlığı giderebilir ama bunu yapmak yerine, beslenme alışkanlığını ve yaşam biçimini değiştirmek bu anlamda önem kazanmaktadır. İlaçların kabızlık sorununu çözmesi etkili gibi görünse de, bir süre sonra bağırsaklar kullanılan bu ilaçlara bağımlı hale gelebilmekte ve bağırsak tembelliğine neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaçların kısa süre kullanılmaları gerekiyor.

Kabızlığı Önleyen Besinler

Su : İnsan vücudu için sadece gerekli olan mineralleri sağlamak için değil, bağırsakların çalışmasını ve dışkının yumuşamasını sağlar. Bağırsak sorunlarının azaltılması için su tüketimini arttırmalı, suyun saf olarak içilmesi sağlanmalıdır. Suyun gazlı içeceklerle veya çay ile birlikte vücuda alınmaması gerekir.

Meyve : Üzüm ve erik suyunun bağırsaklara iyi gelerek kabızlığı önlediği bilinir. Genelde kuru üzüm veya kuru erik başta olmak üzere, kurutulmuş meyveler besin lifi açısından zengin olduğu için kabızlığa karşı önerilen en önemli besinlerdir.

Fasulye ve Baklagiller Grubu : Lif açısından zengin sayılan fasulye ve baklagiller, bağırsakları yumuşatarak tuvalete çıkmayı kolaylaştırıcı besinlerdir. Bunların fazla tüketilmesi ise gaz yapabildiği için, günlük besin tüketiminin içine fasulye, nohut ve barbunya ekleyebilirsiniz.

Lif İçeren Sebzeler : Salatalarda kullanılacak koyu yeşil yapraklar, sindirim sistemine gerekli olan lifi büyük ölçüde sağlayacaktır. Sebzeler içinde çoğu zaman önerilen brokoli, lif açısından oldukça zengin bir sebzedir. Ancak bu sebzenin de aşırı tüketilmesi gaz yapma sorununa sebep olmaktadır. Havuç, lahana, brüksel lahanası, kuşkonmaz, tatlı patates ve enginar, kabızlığa karşı iyi gelen sebzelerdir.

Tahıllar : Tahıllar içinde, buğday, yulaf ekmeği ve kepekli tahıllar sindirime yardım eden kabızlığı önleyici bir gruptur. Tuzsuz ve yağsız patlamış mısır da kabızlığa karşı kullanılabilen tahıllar içindedir.

Lif İçeren ve Sindirime Yardım Eden Besin Listesi

Erik

Elma

Armut

Kayısı

Böğürtlen

Şeftali

Ananas

İncir

Badem

Fıstık

Lahana

Brüksel lahanası

Haşlanmış brokoli

Enginar

Havuç

Yeşil fasulye

Barbunya

Esmer pirinç

Kepekli ekmek

Yulaf

Kuru kayısı

Kuru erik

Kuşkonmaz

Pazı

Arpa

Darı

Patates (kabuğuyla birlikte haşlanmış)