İbn-i Sina – Mide Hastalıklarına Tavsiyeler..!

tarafından
3334
İbn-i Sina – Mide Hastalıklarına Tavsiyeler..!

İbn-i Sina – Mide Hastalıkları-Kısa Özet

*Bunu bilmiş ol ki genellikle mide rahatsızlıkları çok yemekten kaynaklanır. Çok yemekten sakın! Ve mide hastalıklarının nedenlerinden kaçın. Yemeğin niteliğini incele. Alışkın olmadığın ve önceden tanımadığın yiyeceklerde tebdirli ol.

*Midenin en azılı düşmanı, mideyi tıkabasa doldurmaktır. Midesini tıkabasa doyuran aç gözlüler kilo almazlar. Çünkü yiyeceği olması gerektiği gibi sindiremezler. Ama yemek yiyip de tamamen doymadan ve iştahları olmasına rağmen yemeğe devam etmeyenler kilo alırlar. Çünkü yemeği en doğru şekilde sindirirler.

Dışkının yapılması gerekirken, buna engel olup bekletilmesi halinde, dışkının mideye geri dönmesi vakasıyla karşılaşabilirler. Ve bunun şiddetli ağrılarını bir güzel çekerler. Hatta bu yetmezmiş gibi İlavus hastalığına ve iştahsızlığa yakalanabilirler.

*Bağırsak gazının bekletilmesi meselesine gelince, böyle bir durumda mideye geri dönmesi muhtemel olup midede buhara dönüşebilir ve yukarı çıkarak beyine ulaşır ve şiddetli ağrılara neden olur.

Mideyle barışık olup diğer yağlara göre daha uyumlu olan, daha az zarar niteliği taşıyan ve midede güçsüzlüğe daha az sebep olan yağlar şunlar; zeytin yağı, ceviz yağı, antep fıstığı yağı.

*Mideyle uyumlu olmayıp mideye zarar veren gıda ve ilaçlar şunlar;*

Çam fıstığı, pazı, dağ reyhanı ya da (fesleğen), az pişmiş şalgam, labada ya da evelik, ekşi yapraklı türlerine kuzukulağı deniliyor)

*Aşırı açlık hali mide için zararlıdır.

*Erken Ölüm kitabında bahsedildiği üzere, mide ağrısı olan hastanın sağ ayağında elma benzeri birşey gözlenirse, ilk oluştuğu günden itibaren yirmi altı gün sağdır ancak yirmi yedinci gün ölür.

*Uykusuzluk ve aşırı uyanıklık midenin zararınadır ve sindirim sisteminin bozulmasına yol açar. Çünkü uyku sırasında sindirim işlemi daha çok gerçekleşir. Alıntı

Otomatik alternatif metin yok.