HANGİ GADİR-İ HUM

tarafından
496
HANGİ GADİR-İ HUM

HANGİ GADİR-İ HUM

                Kıymetli dostlar; Malum olduğu üzere  Gadir-i Hum günlerindeyiz ve Müslümanların bir bölümü bu günleri Velayet bayramı olarak kutlamakta, Diğer bölümü ise bunu bayram olarak görmemektedir.Bizim burada konumuz bu günlerin kıymetine dair hadiszlik edip söz söylemek olmayacaktır.Çünkü Gadir-i Hum’u ancak ehil kişiler anlatır ve o güne dair söz söyleyebilirler. Burada bizim değineceğimiz konu başlıkta da olduğu gibi hangi Gadir-i Hum ? sorusuna dair bir kaç noktaya vurgu yapmak olacaktır. Bu kısa girişten sonra bir kaç noktaya değinerek takdiri sizlere bırakıyoruz.

                Öncelikle Gadir-i Hum’u bayram görmeyen Müslümanların  vicdanları ve akıllarıyla Kuran-Sünnet ve yaratılış hakikatleri ışığında konuya yeniden bakmalarında fayda olduğunu belirtmek isterim. Çünkü tarih çeşitli aktarımlar ve bilgilerle doludur. Hal böyle iken bu konuyu kabulden uzak görüp, vicdan-akıl ve delil üçgeninde nereye koyabiliyorlar? bu soruyu kendilerine sorsunlar. İkinci olarak bu günü bayram kabul eden Müslümanlar ise bu günü nasıl bayram yapıyorlar? Velayetini kabul ettiklerini iddia ettikleri Hz.Ali (A.s.)’in yaşam çizgisinde yaşıyorlar mı? veya Hz.Peygamber (S.a.a)’i adım adım izleyen Hz.Ali ve Onu vasi tayin eden peygamberin emirlerine onun gibi riayet ediyorlar mı? bu sorular elbette zor ve önemli sorulardır. Bazıları diyebilir ki sen yapıyor musun? Ben yapıyorum diyemem iddiada edemem ama iddia edenler için bu sorular çok çok önemlidir.

Neden soruyorsun o zaman diyenler de olabilir.İzah etmeye çalışayım; Eğer bir insan Gadir-i Hum’u Velayet bayramı kabul ediyor ve kutluyorsa; Ticaretinde,Aile hayatında,İliminde,Amelinde,başarısinda,yardımlarşmasındada,adalet ve dürüstlüğünde velayetin sahibine benzemek zorundadır.Maalsef bana bu soruları sorduran iddia edenlerin iddialarıyla yaşamları arasında ki uyumsuzluklarıdır.Etrafıma baktığımda dürüstlükten,adaletten ve diğer güzel hasletlerden dem vurup,yaşamında tüm bunları çıkarına dokunmadığı sürece sergileyenleri görüyorum. Durum bu olunca diyorum  hangi Gadir-i Hum ?

                Yani aziz dostlar Mevlana’nın dediği gibi ya olduğumuz gibi görünelim  yada göründüğümüz gibi olalım. Eğer bunu yapamıyorsak,yapmıyorsak boşuna toplumda konuşma cüreti göstermeyelim,gidip kendimizi hesaba çekelim,hastalığımızı tespit ederek  ilaç ve tedavi yollları arayıp  hastalıklarımızı tamir edelim. Bırakalım o-şu-bu-onlar-bunlar-şunların yaptığını veya yapmadığını BEN VE BİZ NE YAPIYORUZ VEYA NE YAPABİLİRİZ buna bakalım.

                Son olarak Alimler,aydınlar,düşünürler ve toplum ve kendisini düşünen kim varsa önce örneklik teşkil etmeye baksın. O zaman dünyanın merkezinde olduğunu iddia etmesine gerek kalmayacak Yüce Allah cc onun etrafını güzelikler ile kuşatacaktır.Yoksa istediğiniz kadar programlar,kutlamalar yapın veya bilgili ve nufusunuz olsun neticede yanlız kalırsınız…Vesselem

www.degerlibilgi.com

İzzet CAF