Hakikati Görememek..!

tarafından
148
Hakikati Görememek..!

Hakikati Görememek..!

Biz insanlar ilk insanla başlayarak Hakikati görmek ve görememek arasında bocalayıp durmuşuz. Neden hakikati görmek veya görememek gibi bir sorunumuz var..? Biraz buna dair sohbet tadında yazayım istedim.

İnsanı yaratan yüce Allah cc insana hem Akıl hem İrade ve hem de Nefsi vermiştir. Bunlara ilave olarak doğru ve yanlış,iyi ve kötü olan tüm etkenleri de saklamadan açık seçik olarak ortaya koymuş ve bütün yaratılmış canlı cansızlar ve indirdiği ilahi emirler ile ortaya açıklamıştır. İnsan neden bunca aşikarlığa rağmen niye hakikati göremiyor.Bunun cevabı hem ilahi emirlerde hemde yaratılan bu alemde yeterince mevcuttur.Mesela Kuran-ı kerime bakarsak orada “İnsan nankördür”insan Acelecidir” İnsan Zayıfdır” ve İnsan hayrı istediği gibi şerrride ister” tarzında birçok beyan vardır.

İnsanın Hakikati görme konusunda ki sıkıntısının birkaç sebebi var bunlardan birisi insanın İŞİNE gelmeyişidir. Örneğin kuralı öğrenmek istemez insan çünkü eğer öğrenirse ona uyması gerekir ki bunu vicdanı emreder.Bunlardan bir diğeri MENFEAAT elde etmesidir.Bunun dünyevi ve uğreviolmasıda mümkündür.Bir başka gerekçe ise insanın AHMAKLIĞIDIR çünkü etrafımıza baktığımızda bir çok kişi görüyoruz ki ortada bir güneş var ama gözüne güneş gözlüğü takarak yürür ve etraf karanlıktır der;oysa gözlüğü çıkarsa karanlığın  sebebi gözlüğü olduğunu anlar.işte bu grup insan maalesef son zamanlarda baya baya moda oldu nere dönersek dönelim bu tarz insanlar var.

“İnsan” Unutmak demek olsa da Allah’ın buyurduğu gibi sürekli hatırlatan bir alem içinde hakikati unutması mümkün değildir.Sadece Gözlüğü çıkarsak yeter..

01.08.2018