Firavun Faresi Nasıl Bir Hayvandır?

 

Firavun Faresi genelde Afrika’da yaşayan, miskkedisigillerden olup kedi büyüklüğünde memeli ve etçil bir hayvan türüdür. Mısır’da yaygın olarak bulunan bu hayvan, timsah yumurtalarını sevmesi ve kobra yılanını avlamasıyla ünlü olduğu için Mısırlılar tarafından kutsal sayılmıştır. Firavun Faresi, Mısır’da Nil nehrini timsah istilasından koruduğu için, Mısır ülkesi açısından her zaman ayrı bir öneme sahiptir.

 

Firavun Faresi, kuyruğu da dahil olmak üzere boyu 1 metre kadardır. Oldukça hareketli bir yapısı olduğundan, avıyla karşılaştığı zaman inatçıdır ve avının peşini hiçbir zaman bırakmaz. Kuvvetli zehiri ve tehlikeli oluşuyla bilinen Kral Kobra yılanı bile, Firavun Faresi karşısında bir varlık gösterememektedir. Karşılaştıklarında mücadeleden galip çıkan taraf çoğu kez Firavun Faresi olmuştur. Çünkü bu hayvanın derisi kalın ve yılan zehrine karşı dirençlidir.

 

Firavun Faresinin Yaşadığı Diğer Bölgeler

Firavun Faresinin en çok yaşadığı bölgeler, Afrika, Kuzey Afrika ve Ön Asya’dır.

 

Firavun Faresinin En Çok Avladığı Hayvanlar

Firavun Fareleri balık, yumurta, kuş, yılan, kertenkele, böcek ve kurbağa ile beslenirler. En ünlü avları kral kobra ve engerek yılanıdır. Yılan ısırığına karşı dirençli vücut yapıları ile zehirden etkilenmezler. Hatta kanlarında bulunan nörotoksinler ile, ısırdığı bir hayvanı etkisiz hale getirebilmektedir.

 

Firavun Faresi ve Kral Kobra Kapışması Video

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER