Dünya hayatında insandan daha çok yaşayan, hatta insan ömrünün 10 katına kadar yaşamını sürdüren canlılar da bulunmaktadır. Uzun bir hayata sahip olan bu canlılar genelde karada veya denizde yaşamını sürdürmekteler. Havada yaşayan uzun ömürlü canlılar ise pek fazla görülmemektedir.

 

İşte dünyanın en uzun yaşayan 8 canlısı;

 

1. Turritopsis Nutricula : Dünyada bulunan ve ölümsüz olarak bilinen tek canlı türüdür. Bu canlı türünün büyüklüğü yalnızca 5 mm kadardır. Bu denizanası türü, yaşamının sonuna geldiğinde ya da ömrünü devam ettirebilecek şartları sağlayamadığında, denizanası olmadan önceki hali olan polyp haline geri döner. Daha sonra tekrar denizanasına dönüşebilmektedir. Dışarıdan müdahale olmadığı sürece hayatı sürekli olarak devam eder.

 

2. Antartika Süngeri : Okyanus dibinde kendisine güvenli bir bölge seçen bu uzun ömürlü sünger türü, bitki görünümünde hareketsiz yaşam süren bir canlıdır. Yaşam süreleri yaklaşık olarak 1500 yıl kadardır.

 

3. Colpophyllia Natans Mercanı : Bu mercan türü koloni şeklinde yaşar ve bilinen en uzun ömürlü canlılardan biridir. Ortalama olarak 400 yıl kadar yaşayan bu mercan denizlerde yaşamını sürdürür.

 

4. Kırmızı Deniz Kestanesi : ABD’de Pasifik Okyanusu kıyılarında yaşamını sürdüren bu canlılar uzun ömürlü canlılar arasında yer alır. Ortalama yaşamları 200 yıl sürmektedir.

 

5. Galapagos Kaplumbağası : Bu dev kaplumbağa türü sadece Galapagos ve Aldabra adalarında yaşarlar ve 250 kg ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Yaşam süreleri ortalama olarak 200 yıl kadardır.

 

6. Tuatara : Kertenkeleye benzerliğiyle dikkat çeken bir sürüngendir. Tuataranın diğerlerinden farkı ise, başının üstünde bulunan ve ince bir deriyle kaplı üçüncü gözünün bulunmasıdır. Bu canlının yaşamı süresi 100-200 yıl arası değişkenlik gösterir.

 

7. Grönland Balinası : Hayvanlar alemi içinde belki de en uzun yaşayan canlılardan biri de Grönland Balinasıdır. Genelde ortalama olarak 160 yıl yaşandığı bilinse de, 200 yıl ömrü olduğu belirtilir.

 

8. Deniz Tarağı : En uzun ömürlü canlılardan biri de denizde yaşayan deniz tarağı olarak bilinen canlı türüdür. 150 yıl kadar yaşadığı bilinen deniz tarağı, yelpaze şeklinde ve kabuğu yuvarlak bir yumuşakçadır. Ayrıca yüksek besin değerine sahip olan bir gıdadır.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER