Hayvanların en ilginç özelliklerinden biri de birbirleriyle haberleşirken, ya da rakiplerini korkutmak için çıkardıkları seslerdir.Bu seslerden bazıları o kadar yüksek çıkar ki, çok uzak mesafelerden bile duyulabilmektedir. Peki hayvanlar arasında en yüksek ses çıkaranlar hangileridir? Hiç düşündünüz mü?

 

Şimdi sizlere yeryüzünde en yüksek çıkaran 10 hayvan türünü anlatacağız. İşte dünyada çok uzak mesafelere kadar seslerini duyuran 10 hayvan :

 

Kaplan Tabanca Karidesi 

Bu canlı türü denizde ve karada en yüksek sese sahiptir ve 200 desibel gücünde ses çıkarabilmektedir. Denizde yaşamını sürdüren bu canlı, karada yaşamını sürdürseydi, insanların kulaklarında sağır edici bir iz bırakabilirdi.

 

Mavi Balina

Mavi balinalar bir el bombasının veya bir jet motorunun çıkardığı sesten daha güçlü bir ses çıkarabilmektedir. Haberleşme için çıkardıkları ses 188 desibel gücündedir.

 

Fil

Haberleşmek amacıyla yüksek ses çıkaran hayvan türlerinden biri de fildir. Sesleri ortalama olarak 8 km mesafeden duyulan fil sesinin, şimdiye kadar en uzaktan ölçülen sesi 32 km uzaklıktadır.

 

Uluyan Maymun

Karada yaşamını sürdüren bu maymun türünün erkekleri kükremeyle, dişileri ise tiz bir ses çıkararak  karadaki en yüksek sesi çıkaran canlı olarak bilinir. Yağmur ormanlarında yaklaşık olarak 16 km uzaklıktan seslerini duymak mümkündür.

 

Sırtlan

Sırtlanlar, tehdit unsuruyla karşılaştıklarında veya saldırıya uğradıklarında, çıkardıkları kıkırdama gibi seslerle 13 km uzaklıktan duyulabilirler.

 

Aslan

Besin zincirinin zirvesinde yer alan Aslanların kükremesi 8 km mesafeden duyulabilir.

 

Bulldog Yarasası

Bu yarasa türü en yüksek ses çıkaran hayvan türlerinden biridir. Gece evini bulmak için çıkardığı ses 137 desibel gücündedir ve ciddi anlamda rahatsız edici bir sestir.

 

Baykuş Papağanı

Kuş türleri arasındaki en yüksek sese sahip olan Baykuş Papağanı, 7 km mesafeden duyulabilen bir ses çıkarmaktadır.

 

Kese Cırcır Böceği

Avustralya’da yaşamını sürdüren bu canlı, çiftleşme çağrısı yaparken 120 desibel gücünde ses çıkarabilirler ve bu ses 2-3 km mesafeden duyulabilir.

 

Kuzey Ayı Balığı

Bu Ayı Balığı, dişileri etkilemek ya da diğer erkekleri korkutmak için çıkardığı ses ile, çok uzak mesafelerden duyulabilir.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER