Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

tarafından
3483
Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ceviz, içinde Omega 3 ve yağ asitleri barındıran kabuklu bir yemiş türüdür. Omega 3 yağ asitlerinin faydaları ise sağlık açısından oldukça fazladır. Özellikle çocuk sağlığı adına ciddi anlamda tüketilmesi önerilen bir besindir. Uzmanlar, günde 2 tüm cevizin tüketilmesini kalp ve damar sağlığı açısından önemli olduğunu belirtmektedir.

Cevizin yararları sayamadığımız kadar çoktur. Bu nedenle bu harika kabuklu yemişi, aşırıya kaçmadan yediğiniz sürece en önemli besin kaynağınız olacağını belirtmekte fayda var. Vücudun merkezi sayılan kalbinizi korumak için, Omega 3 yağ asidi barındıran bu besin kaynağını tüketmekten asla kaçmayın. Ceviz, Asya‘da beyin gıdası olarak kabul görmüştür.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar neticesinde ceviz, kabuklu yemişler arasında en fazla antioksidan içeren besin olarak kabul edilmiştir. Antioksidanlar bilindiği üzere E vitamininden 7 kat daha güçlüdür.

Ceviz yüksek kan basıncını azalttığı gibi, içeriğindeki Omega 3 yağ asitleri ile kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Ceviz kötü kolesterol dahil toplam kolesterolü en aza indirir.

İçeriğinde bulunan selenyum ve gümüş ile çocukların zeka gelişimine yardımcıdır.

Ceviz aminoasit bir madde olan arginin içermektedir. Bu madde damar çatlamasını önlediği gibi, damarların esnekliğini korumada da yardımcı olur.

Ceviz birçok kanser türünü önlemede etkilidir. Göğüs kanserikalın bağırsak ve prostatkanserlerinde önleyici bir etkisi bulunur.

Kalp ve damar sağlığı bakımından her gün yenilecek 2 tüm ceviz oldukça önemlidir.

Kanın pıhtılaşmasını kısmen önleyerek, kan dolaşımının daha sağlıklı bir şekilde olmasını sağlamada yardımcıdır. L-Arginin maddesi ceviz ve yer fıstığında fazlasıyla bulunur.

Ceviz, haşlanmış buğday ile yenilirse beden ve zihin gelişimini destekler.

Cevizde bulunan Omega 3 yağ asitleri, iyi düşünebilmede, zeka geliştirmede etkili olmakla birlikte, romatoidsedef ve egzama hastalığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

Beynin çalışmasını güçlendirici etkisi vardır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

İçeriğindeki kalsiyum ve fosfor, kemik ve dişleri kuvvetlendirir, zihnin yorgunluğunu giderir.

Parkinson ve Alzheimer gibi önemli hastalıklara karşı kalkan görevi görür.

Kansızlığı önler.

Cevizin Zararları

Cevizin aşırı miktarda fazla tüketilmesi vücuda alınacak yağ miktarını da arttırmaktadır. Yani günde 4 taneden fazla tüketildiğinde, vücut gerektiği kadarını depolar, fazla yenilen kısmı ise vücutta kiloya ve yağa sebep olur. Bu da vücut için önemli ölçüde zararlıdır.

100 Gram Cevizin Besin Değerleri

– Kalori : 654

– Fosfor : 380 mg

– Potasyum : 225 mg

– Kalsiyum : 83 mg

– Yağ : 64.4 gr

– Demir : 2.1 mg

– Karbonhidrat : 15.6 gr

– Protein : 15 gr

– C Vitamini : 3 mg

– A Vitamini : 30 İ.U

– Tiamin : 0.48 mg

– Niasin : 1.2 mg