Bizimle de Olmaz Efendiler

tarafından
227
Bizimle de Olmaz Efendiler

Bizimle de Olmaz Efendiler

               İmam Cafer Aadık Aleyhisselam bir Hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur.”Bizim dostlarımız öyle kimselerdir ki 5000 kişilik bir şehirde bir numune misali parmakla gösterilir” işte bu hadiste belirtilen kimseler kimselerden olmadığımız için bizimle olmaz efendiler.

 Herkesi ıslaha, düzeltmeye, doğru yola yöneltmeye çalışıp kendimizi düzeltmediğimiz için bizimle olmaz efendiler. İşlerimizi layığı ile yapmaktan ziyade; hep birilerine yaranmak kaygısı taşıdığımız ve Allah’ın rızasından öte etrafımızdakilerin rızasını gözettiğimiz için bizimle olmaz efendiler.

 Eleştirirken yapıcılığı değil; sadece eleştirme gayesi taşıdığımız için her seferinde daha ağır eleştirdiğimiz için ve bunun hiçbir işe yaramadığını görmediğimiz için bizimle olmaz efendiler.

İnfak yapmanın; humus ve zekat vermenin bütün müspet faydalarını bildiğimiz halde; bunları herkese tavsiye edip özendirmeye çalışırken kendimizi bunlardan muaf tuttuğumuz için bizimle olmaz efendiler

Çevremizde ahlaksız insanları gördüğümüz halde onlara iyiliği emredip kötülükten sakındırma cesareti bulamadığımız, dahası kalbimizle buğz etme zahmetinde bile bulunamadığımız için bizimle olmaz efendiler.

Etrafımızda çocukların ve gençlerin; genç erkeklerin ve kızların nasıl kötülüklere bulaştıklarını uyuşturucuya, sigaraya, alkole bulaştıklarını gördüğümüz halde buna çözüm bulmak bir yana kendi çocuklarımızı dahi bunlardan koruyamadığımız için bizimle olmaz efendiler.

İslam’ın selam Esenlik ve barış dini olduğunu tebessümün bile ibadet sayıldığını bildiğimiz halde herkese somurtarak baktığımız için heran patlayacak bomba gibi dolaştığımız için bizimle olmaz efendiler.

Çocuklarımızla aile içinde de aramıza mesafe koyduğumuz için, onları sürekli azarlayıp küçük düşürdüğümüz için, gerektiği kadar onlara vakit ayırıp dertlerine ortak olmadığımız için bizimle olmaz efendiler.

Her işimizde ve her fikrimizde ırkçılık hastalığını en etkin şekilde ortaya koyarken ve asabiyetimizi elimizden asla bırakmadan herkesin bizi takdir etmesini ve sözümüzün mutlak kabul edilmesini beklediğimizi için bizimle olmaz efendiler.

Hep bir kurtarıcı beklerken kendi kurtarabileceğimiz insanlara el uzatmadığımız için sürekli kullanılmaktan birilerinin adamı; şucu ,bucu gözükmekten bıkmadığınız için bizlerin parası ile yapılan kurumlara sahip çıkmadığımız için bizimle olmaz efendiler.