Bir Çivi..

tarafından
490
Bir Çivi..

Bir Hikaye…

Şehrin birinde Yaşlı bir adam ve bir oğlu yaşarmış…

Bu yaşlı adamın oğlu çocukluğundan beri çok yaramazmış.Adam küçük diye bir dönem önemsememiş ama  zaman gecip çocuk büyüdükçe yaramazlıklarıda büyümüş;etrafında kırmadığı kalp, üzmediği insan kalmamış.Yaşlı adam birçok yöntem denesede başarılı olamamış dövmüş,cezalandırmış,ödüllendirmiş nafile hiçbiri işe yaramamış.
Derken aklına bir fikir gelmiş ve oğlunu çağırıp şöyle demiş ” bak oğlum senden son bir isteğim var bunu yap eğer düzeldin düzeldin yoksa artık serbest bırakacağım seni”
Çocuk anlam veremesede nasılsa bu son diye dediğini yapacağım deyince;Yaşlı adam oğlum git marangozdan pürüzsüz ve cilalı  bir tahta al, çocuk tahtayı alıp gelmiş.
Adam oğlum elini o tahtaya sür ne hissettiğini söyle deyince oğlu elini sürüp baba cok güzel insanın içini okşayan bir yumuşaklığı pürüzsüzlüğü var demiş.
Baba peki oğlum şimdi onu odana koy ve HER KIRDIĞIN KALP İÇİN ONA BİR ÇİVİ ÇAK demiş…Anlam veremesede dediğini yapmış ilk akşam yatmadan çivileri sayınca şokk olmuş ilk günde tahtaya tam 39 çivi çıktığını görünce afallamış.
Derken azalta azalta birgün hiç çivi çakmayınca tahtayı alıp babasına koşmuş;Baba bak bugun hiç kalp kırmadım senin ne demek istediğini anladım.Baba sormuş ne anladın diye…? Çocuk kalp kırma diyorsun bende artık kalıp kırmıyorum.Adam gülmüş oğlum anlamamışsın.Şimdi git her kalp kırdıgından özür dinledikçe o çivilerden birini sök sonra gel….
Oğul ipin ucunu yakalamış olmanın motivasyonu ile babasının dediğini yapmaya başlamış ve tahtada çivi kalmayınca babasına koşmuş heyecanla baba bak artık anladım hem kalp kırmıyorum hemde özür dilemesini öğrendim.
Bana tebessümle anlamamışsın evlat deyince çocuk neden der gibi bakınca yaşlı adam şöyle deyivermiş EVLAT ŞİMDİ TAHTAYA ELİNİ SÜR VE NE HİSSETTİĞİNİ SÖYLE..?
Çocuk başını önüne eğip gözünden yaş dökünce ihtiyar adam şöyle devam etmiş
İşte oğlum hayat budur her kalp kırdığında o kalbe kocaman bir çivi çakarsın, özür dilemekle o çiviyi sökersin ama asla o kalp eskisi olmaz…..

Kıssadan hisse alanlara selam olsun…