İNSANCA KONUŞMAK

tarafından
636
İNSANCA KONUŞMAK

İNSANCA KONUŞMAK

İnsanca konuşmak; Yani kullandığımız kelimelerde, ses tonunda, jest ve mimiklerde edepli olmanın gereğidir. Maalesef ister sosyal çevremizde olsun, ister yönetim ve siyasetimizde olsun isterse sosyal medya üzerinde olsun konuştuğumuz dil bu çerçeveden giderek uzaklaşmaktadır.

Büyüklerimizden aşağıdaki ve benzeri tabirleri hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Onlar derler ki “bizim çocukluğumuz veya gençliğimizde büyüklerimizin veya bilgi sahibi kişilerin yanında konuşmamız söz konusu değildi. Aksine onları can kulağı ile dinler bir şeyler öğrenmeye çalışırdık.” Ancak bu devirde öyle bir hale geldik ki; Ne büyük-küçük ne bilen-bilmeyen nedeki anne/baba ve çocuk arasında böyle bir sınır kalmadı.

İnsan düşünüyor acaba neden? Bu soruya elbette herkes kendince bazı cevaplar veriyor. Bizde biraz bu konu üzerinde duralım istedik. Bu ve benzeri durumlar, yozlaşmalar oldukça fazlalaştı. Çünkü; öncelikle aile büyükleri ellerinden televizyon kumandasını, telefonu; dillerinden parayı, evi, arsayı ve arabayı düşürmez oldular. Buna birde bilgilenmekten uzak kalmayı eklersek gerisini varın siz düşünün. Toplumu yönetenlerin bu alanda payları ebeveynlerden çok daha fazladır. Televizyonlarda, meydanlarda, toplantı salonlarında ki konuşma ve davranışları bayağı, edepten, bilgiden, yarardan uzak itici, kırıcı ve ayrımcılıklarla doludur. Peki sadece bunlar mı? Tabi ki hayır; Eğitimcilerimiz; Eğitim verdikleri çocuklara ve gençlere ulaşmak onlarla diyalog kurmak yerine, onları sürekli baskılama ve ezberletme derdine düşmüş durumdalar. Hal böyle olunca eğiten ve eğitilen arasında ki makas giderek açılmaya devam ediyor. İş insanlarımız; işlerinin yalansız, adaletli ve dürüstlükle yürümeyeceğine neredeyse kesin olarak inanmışlar. Bir farkla ki söylemleri sürekli hak, hukuk, adalet, dürüstlük ve karşılıklı faydadan dem vurmak şeklindedir. Bu güzel özelikleri diğer tüm ismi geçen gruplarda yapar. Ancak eylemlerinde hiçte adil ve hak ölçüsünde davranmazlar.

Toplumu oluşturan bu ismini saydığımız grupların durumu böyle iken nasıl insanca konuşup, insanca davranabiliriz diyebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir ki insanca konuşmak hakkını savunmak, doğruyu öğrenip uygulamak ve insana yakışır şekilde ifade etmek elbette ki mümkün. Çünkü bu insanın yaratılışında var.

Kıymetli dostlar gelin insanca konuşmayı deneyelim. Sosyal medya veya gerçek hayat aralarında fark olmaksızın bizim kendimize verdiğimiz değerle bizi dışa tanıtırlar. Biz kendimize değer verelim ve insanlığımıza yakışır şekilde davranıp, konuşalım. Dilimizi kötü sözlerden, kalemimizi çirkin ve hakaret vari söylemlerden ve davranışlarımızı kabalıktan uzaklaştıralım bize yakışan budur.

İNSANCA KONUŞMAK İNSAN OLMANIN EN ÖNEMLİ KISTASLARINDANDIR.

İzzet CAF

11 Temmuz 2019