23 HAZİRAN TARİHİ DEĞİŞİMİ

tarafından
168
23 HAZİRAN TARİHİ DEĞİŞİMİ

23 HAZİRAN İSTANBUL SEÇİMİNDE TARİHİ DEĞİŞİM

31 Mart 2019 Yerel seçimlerde ortaya çıkan sonuçlara Cumhur ittifakının itiraz etmesi sonucunda YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yenileme kararı verdiği 06 Mayıs 2019 tarihinden buyana her ortamda,meydan ve salonlarda amansız bir yarış yapıldı. Geçen bu süre sonucunda İstanbul da ki seçmenler dün yeniden sandık başına gittiler ve sandıktan Türk Siyasi hayatına geçecek bir sonuç çıkmasını sağladılar. 31 Martta ortaya çıkan onüçbinin üzerinde ki farkı kabul etmeyen Cumhur ittifakı 23 haziranda tarihi bir yenilgi aldı ve arada ki far 800 bini aştı.

Seçmen iktidara ve ittifak yaptığı ortağına halkın iradesine saygı duymasını ve halka tepeden bakmaması gerektiğini ve özellikle ötekileştirme dilini bırakmasını çok ağır bir sonuçla tekrar anlatmış oldu. Bu seçim sürecinde ortaya çıkan gelişmeler ve yarışan adayların söylemlerinde fark var mıydı? derseniz? Elbette vardı deriz. Sn.Binali YILDIRIM parti liderlerinden farklı bir yol izleyerek kişisel sempatisiyle bu seçimin belediye başkanlığı seçimi olduğunu anlatmaya çalıştı. Ancak 31 mart öncesi halkın önüne sunulan üslup maalesef mücadelesini sonuçsuz kıldı. Aynı zamanda Tv programı ve diğer alanlarda rakibine yönelik temelsiz iddialar ortaya atması da oyunun ciddi şekilde düşmesine yol açtı. Seçimde yarışan diğer aday Sn.Ekrem İMAMOĞLU ise sakin mizacı ve kararlı duruşunu pek fazla bozmadan meydanları ve halkın olduğu alanları daha iyi kullandı ve sonuç olarak da kucaklayıcı dilin avantajıyla sandığa gitti ve kendisinin dahi beklemediği tarihi bir farkla seçimden galip çıktı.

Bu seçimden ne çıkarmalıyız?

Öncelikle iktidar sahiplerinin siyaseti ve yönetimi halkın hizmeti için bir araç olarak görmelerinin ne kadar önemli olduğunu anlamaları gerektiği sonucu çıktı. İkinci olarak halkın basiretini ve baskıyla sonuç alınacağını umanların da tarihi hata yaptıklarını anlamaları gerektiğine iyi bir zemine oldu.Üçüncü olarak bundan sonra ki süreçte seçilen ve seçilmeyen her siyasetçinin asıl işinin hizmette yarış olduğu netleşmiş oldu. Eğer siz hizmet etmezseniz kimliğiniz ne olursa olsun sonuçta tarihin arka sayfalarına atılırsınız…Seçmenin notu buydu